Raport – SYNAPSY https://synapsy.malopolska.pl Program rozwoju edukacji kulturowej w Małopolsce Thu, 16 May 2019 12:33:21 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.1.12 RAPORT Z REALIZACJI PROGRAMU BARDZO MŁODA KULTURA W 2018 ROKU https://synapsy.malopolska.pl/raporty/raport-z-realizacji-programu-bardzo-mloda-kultura-w-2018-roku/ Thu, 21 Feb 2019 10:10:40 +0000 http://synapsy.malopolska.pl/?post_type=raporty&p=3042 Zapraszamy do zapoznania się z raportem z realizacji Programu Bardzo Młoda Kultura w 2018 roku wraz z podsumowaniem całej, trzyletniej edycji.

]]>
Raport z badań na temat działalności edukacyjnej małopolskich instytucji artystycznych https://synapsy.malopolska.pl/raporty/raport-z-badan-na-temat-dzialalnosci-edukacyjnej-malopolskich-instytucji-artystycznych/ Tue, 13 Nov 2018 11:39:56 +0000 http://synapsy.malopolska.pl/?post_type=raporty&p=3026 Zapraszamy do zapoznania się z niniejszym raportem, którego celem jest analiza działalności edukacyjnej wybranych, publicznych instytucji kultury z terenu Małopolski, zajmujących się głównie działalnością artystyczną i sztuką (teatry, galerie, instytucje muzyczne itp.).

]]>
Raport „Razem w kulturze” w ramach programu Bardzo Młoda Kultura https://synapsy.malopolska.pl/raporty/raport-razem-w-kulturze-w-ramach-programu-bardzo-mloda-kultura/ Fri, 31 Aug 2018 08:19:40 +0000 http://synapsy.malopolska.pl/?post_type=raporty&p=2640 Zapraszamy do lektury raportu „Razem w kulturze”, powstałego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Bardzo Młoda Kultura. Publikacja ta w sposób pogłębiony traktuje o jednym z najważniejszych aspektów programu, jakim jest współpraca sektora oświaty i kultury. Zawarte w raporcie ustalenia badawcze oraz rekomendacje opracowane zostały na podstawie analizy informacji pozyskanych dzięki wywiadom kwestionariuszowym i pogłębionym przeprowadzonym w ramach badań diagnostycznych w programie Bardzo Młoda Kultura w 2017 roku.

]]>
Rozwój kompetencji społecznych i twórczych uczniów jako wyzwanie dla oświaty XXI wieku https://synapsy.malopolska.pl/raporty/rozwoj-kompetencji-spolecznych-i-tworczych-uczniow-jako-wyzwanie-dla-oswiaty-xxi-wieku/ Fri, 16 Mar 2018 14:03:02 +0000 http://synapsy.malopolska.pl/?post_type=raporty&p=2384 Podczas Światowego Forum Ekonomicznego, które odbyło się w Davos w 2018 roku, Jack Ma, chiński biznesmen, filantrop, człowiek sukcesu, nawoływał do konieczności zmiany sposobu edukacji na świecie. W jego opinii obecny system oświaty, który powstał dwa stulecia temu, nie odpowiada na wyzwania, jakie stawia postęp technologiczny. Spostrzegł, że człowiek ukształtowany przez współczesne szkoły nie ma szans w pojedynku z mądrzejszymi, niezawodnymi i przewidywalnymi maszynami. Prognozuje on, że w niedalekiej przyszłości przejmą one setki milionów miejsc pracy. Sztuczna inteligencja nie jest jednak w stanie konkurować z kompetencjami twórczymi i społecznymi ludzi. Zdaniem Jacka Ma – to na nich powinien się skupić system edukacji. Przywołana wypowiedź spowodowała ponowne zwrócenie uwagi społeczeństwa na konieczność redefinicji sposobu nauczania młodego pokolenia.

Jak zatem zmienić tradycyjny model nauczania wypracowany na początku XIX wieku? Jaki potencjał do zmiany anachronicznych struktur edukacji mają nauczyciele? Co mogą zrobić ci, którym leży na sercu dobro dzieci wchodzących w nieznany dla nich świat  dorosłych, o którym nie dowiedzą się z podręczników? Czy edukacja kulturowa może stać się remedium na bolączki współczesnego systemu oświaty?

Szukając odpowiedzi na te pytania, przeprowadziliśmy wywiady z dziewięcioma nauczycielami wyróżniającymi się na tle swojej grupy zawodowej. Charakteryzuje ich mocne zaangażowanie w życie szkół i uczniów, stała chęć poszerzania swoich horyzontów, wychodzenie poza utarte schematy znamienne dla tradycyjnego modelu nauczania.

Niniejszy tekst powstał w ramach działań diagnostycznych Programu „SYNAPSY – Program rozwoju edukacji kulturowej w Małopolsce”, którego realizatorem jest Małopolski Instytut Kultury w Krakowie. Projekt realizowany jest w ramach Programu Bardzo Młoda Kultura Narodowego Centrum Kultury.

 

 

]]>
Raport z realizacji Programu Bardzo Młoda Kultura w 2017 roku https://synapsy.malopolska.pl/raporty/raport-z-realizacji-programu-bardzo-mloda-kultura-w-2017-roku/ Wed, 14 Feb 2018 10:20:43 +0000 http://synapsy.malopolska.pl/?post_type=raporty&p=2323 Serdecznie zapraszamy Państwa do zapoznania się z Raportem z realizacji Programu Bardzo Młoda Kultura w 2017 roku.

]]>
Raport Bardzo Młodej Kultury 2016 https://synapsy.malopolska.pl/raporty/raport-bardzo-mlodej-kultury-2016/ Fri, 20 Jan 2017 09:36:19 +0000 http://synapsy.malopolska.pl/?post_type=raporty&p=1148 Zapraszamy Państwa do zapoznania się z Raportem z realizacji Programu Bardzo Młoda Kultura w 2016 roku.

]]>
Edukacja kulturowa w Małopolsce https://synapsy.malopolska.pl/raporty/edukacja-kulturowa-w-malopolsce/ Thu, 15 Dec 2016 13:58:15 +0000 http://synapsy.malopolska.pl/?post_type=raporty&p=1122 Edukacja kulturowa w Małopolsce. Raport z badań ukierunkowanych na diagnozę stanu i perspektyw edukacji kulturowej w województwie małopolskim 

Aneks 1. Raport na temat stanu wiedzy o funkcjonowaniu i barierach rozwoju edukacji kulturowej w województwie małopolskim
Aneks 2. Raport z realizacji wywiadów pogłębionych na potrzeby działań diagnostycznych w projekcie SYNAPSY
Aneks 3. Raport z badania ankietowego CAWI

]]>
Animacja edukacja Raport końcowy https://synapsy.malopolska.pl/raporty/animacja-edukacja-raport-koncowy/ Tue, 18 Oct 2016 16:42:52 +0000 http://synapsy.malopolska.pl/?post_type=raporty&p=373 Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z końcowym raportem badawczym oraz trzema raportami cząstkowymi autorstwa Marka Krajewskiego i Filipa Schmidta, które podsumowują badania zrealizowane w ramach projektu „Animacja/Edukacja. Możliwości i ograniczenia edukacji i animacji kulturowej w Polsce”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Raport końcowy, będący głównym rezultatem projektu, podsumowuje wszystkie trzy etapy badań w skondensowanej postaci dziewięciu tez dotyczących kompleksowego obrazu animacji i edukacji kulturowej w Polsce wraz z oceną programu MKiDN „Edukacja kulturalna” i rekomendacjami.

Pozostałe 3 raporty cząstkowe dotyczą szczegółowych wyników badań z poszczególnych etapów badawczych. Są to rezultaty analiz: 1) wywiadów telefonicznych, 2) ankiety internetowej, 3) sześciu case studies. W badaniach uczestniczyli przedstawiciele podmiotów realizujących projekty z zakresu animacji i edukacji kulturowej, które otrzymały dofinansowanie w ramach konkursu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Edukacja kulturalna” z 2012 roku.

Raporty cząstkowe:
Raport I etap
Analiza wywiadów telefonicznych
Badanie ankietowe
Terenowe case studies

Miłej lektury!

]]>