Z końcem października 2017 roku zakończyła się realizacja projektu edukacji kulturowej Nowa Huta 2.0, który w Krakowie prowadzili animatorzy i nauczyciele z Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, Szkoły Podstawowej nr 92 im. Bohaterów Westerplatte i Publicznej Szkoły Podstawowej Sióstr Salezjanek im. bł. Laury Vicuna. W ramach przedsięwzięcia 30 uczniów klas 4–6 dwóch nowohuckich szkół podstawowych rozwijało swoje pasje, poznając przy tym część Krakowa, w której mieszkają i uczą się.
Dwa pierwsze spotkania w ramach projektu miały charakter integracyjny. W ich trakcie przeprowadzono również diagnozę zainteresowań i oczekiwań dzieci. Następnie przygotowano propozycje sześciu zajęć, łączących rozwijanie pasji uczestników z poznawaniem Nowej Huty. Drogą głosowania przy pomocy fasolek dzieci wybrały cztery z nich do realizacji.
W kolejne soboty października odbywały się warsztaty. Pierwsze były zajęcia terenowe na Łąkach Nowohuckich. Dzieci poznawały cenny przyrodniczo obszar, pracując na indywidualnych kartach pracy. Chętni mogli wziąć udział w wycieczce na rowerach. Uczestnikom dopisało szczęście i udało im się nawet zaobserwować żerującą pustułkę! W kolejną sobotę odbyły się warsztaty filmowe w Kinie Studyjnym Sfinks, podczas których dzieci poznawały tajniki charakteryzacji i udźwiękowienia. W efekcie powstał krótki film przygotowany przez młodych filmowców przy wsparciu prowadzących zajęcia. Podczas trzeciego październikowego spotkania uczestnicy projektu wzięli udział w warsztatach fotograficznych w schronach Centrum Administracyjnego Kombinatu. Dzieci dowiedziały się, jak wykonywać ciekawe i dobre technicznie zdjęcia, a przy okazji zwiedziły fascynujące nowohuckie podziemia. Projekt zakończyły edukacyjna gra terenowa i spotkanie finałowe, które odbyły się 28 października. Grę „Nowohucki sen” w plenerze i wnętrzach Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida poprowadzili doświadczeni harcerze. Na zakończenie odbyło się świętowanie ze wspólnym posiłkiem, a nawet tortem! Nie zabrakło także zdjęć, filmu powstałego w ramach projektu oraz podsumowań.
Dzięki współpracy animatorów i nauczycieli udało się zrealizować ciekawy projekt, który połączył rozwijanie pasji uczestników z poznawaniem „małej ojczyzny”, bazując na diagnozie potrzeb i zainteresowań dzieci. Zdobyte doświadczenia pozwolą na przeprowadzenie w przyszłości kolejnych edycji przedsięwzięcia skierowanego do uczniów nowohuckich szkół podstawowych. Projekt Nowa Huta 2.0 był częścią programu SYNAPSY 2017 – program rozwoju edukacji kulturowej w Małopolsce, realizowanego przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie w ramach prowadzonego i dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury programu Bardzo Młoda Kultura 2016–2018.