Marlena Jałoszyńska

Co możesz znaleźć na muzealnym Instagramie?

Instagram – najciekawsze profile polskich muzeów

Może nie wszystkie, może nie wszystkim, ale muzea często kojarzą się młodym ludziom z nudą podczas szkolnych wycieczek. Tymczasem istnieje proste narzędzie, które może zmienić stosunek młodych ludzi do muzeów, przybliżając im sztukę czy historię: Instagram.

kliknij: przykład zdjęcia umieszczonego na Instagramie MOCAK-u 

Czym jest Instagram?

Instagram to serwis społecznościowy (dostępny jako strona www i aplikacja), w którym, po uprzednim założeniu konta, możesz publikować swoje zdjęcia i filmy oraz oglądać to, co opublikowali inni użytkownicy. A publikują dużo – codziennie w serwisie pojawiają się miliony zdjęć! Konto może założyć każdy. Na Instagramie znajdziesz nie tylko swoich znajomych, światowe gwiazdy, ale także marki czy profile miast i regionów. Istotne jest to, że to ty decydujesz, kogo chcesz obserwować i czyje treści na  co dzień oglądać (nie licząc wyświetlanych reklam…).

Najkrócej mówiąc, samodzielnie projektujesz strumień informacji, który będzie do ciebie docierał: jeśli interesują cię podróże, dodajesz do obserwowanych konta poszczególnych krajów, miast, regionów czy magazynów podróżniczych, jeśli chcesz być na bieżąco z wydarzeniami kulturalnymi organizowanymi w Gdańsku, obserwujesz poświęcone temu konto, jeśli lubisz sztukę, obserwujesz profile wybranych muzeów. I tak dalej.

 

Przejrzałam kilkanaście kont polskich muzeów – kilka prowadzonych jest w naprawdę interesujący sposób. Spośród nich wybrałam najciekawsze:

  • MOCAK: instagramowa pomoc w oswajaniu sztuki współczesnej

kliknij: selfie z pracą Małgorzaty Blamowskiej, Instagram MOCAK-u

Pracę Małgorzaty Blamowskiej (link powyżej) zapamiętasz, prawda? Stanie się tak dzięki wykorzystaniu pomysłu z popularnym „selfie”. Młodym ludziom spodoba się z pewnością. Tego typu fotografii na instagramowym profilu MOCAK-u (Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie) jest naprawdę sporo.

Ten profil na Instagramie to jednak nie tylko świetne zdjęcia prac artystów, ale także źródło informacji o tym, co dzieje się w muzeum, w tym za jego kulisami. Śledząc profil, można być bowiem na bieżąco z  aktualnymi wystawami, wydarzeniami im towarzyszącymi, warsztatami czy publikacjami poświęconymi sztuce współczesnej. Jeśli masz ochotę zainteresować tym młodzież, zachęć ją do śledzenia profilu MOCAK-u na Instagramie i równie ciekawego instagramowego konta księgarni tego muzeum.

kliknij: konserwacja instalacji „Między” Stanisława Dróżdża

Plusy profilu: bardzo dobre zdjęcia, publikowane regularnie (kilka razy w tygodniu), sztuka współczesna powszechnie uważana za trudną w odbiorze podana w lekkiej, często dowcipnej formie.

 

W przeciwieństwie do treści publikowanych na Instagramie przez MOCAK (zdjęcia w przestrzeni wystawy itp.) to, co można oglądać na profilu Muzeum Narodowego w Warszawie, to przede wszystkim świetnej jakości fotografie prezentowanych tam prac artystów.

Obrazy wyświetlane są na Instagramie często w konkretnym kontekście – w dniu urodzin lub śmierci artysty, aktualnego wydarzenia w Polsce czy na świecie albo na przykład w odniesieniu do aktualnej pogody

kliknij: Jan Ciagliński, „Studium śpiącego psa”, 1910 r., Instagram MNW (zdjęcie wykonano z okazji Dnia Lenia)

Jeśli więc zależy Ci na poleceniu profilu, na którym niemal codziennie pojawiają się dawne obrazy osadzane we współczesności, profil Muzeum Narodowego w Warszawie świetnie spełni tę funkcję.

Nie brakuje na nim oczywiście także dokumentacji aktualnych wydarzeń takich jak wernisaże czy warsztaty dla dzieci. Obecnie prezentowane są one jednak znacznie rzadziej niż na początku istnienia konta (powstało w 2015 roku).

kliknij: zdjęcie na temat wystawy „W Muzeum wszystko wolno”

Plusy profilu: bardzo dobrej jakości fotografie obrazów opisane tytułem, imieniem i nazwiskiem autora, a także rokiem ich powstania, publikowane regularnie.

 

Po omówieniu dwóch kont skupiających się na sztukach wizualnych, czas na historię prezentowaną w jednym z najnowszych i najnowocześniejszych polskich muzeów – Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

kliknij: przykład zdjęcia umieszczonego na Instagramie Muzeum POLIN 

Co można znaleźć na profilu POLIN? Przede wszystkim bardzo dobre zdjęcia bryły muzeum (zaprojektowanego przez fińskiego architekta Rainera Mahlamäkiego, którego projekt został wybrany w międzynarodowym konkursie architektonicznym spośród ponad 100 zgłoszonych propozycji) i wystaw. Co ciekawe, twórcy konta często publikują fotografie zrobione przez turystów (jest to możliwe dzięki zewnętrznym aplikacjom takim jak Repost).

Młodzi ludzie zainteresowani fotografią i publikujący treści na Instagramie mają więc szansę na to, że po ich wizycie w muzeum na profilu POLIN znajdzie się także ich zdjęcie.

kliknij: zdjęcie wykonane w Muzeum POLIN przez zwiedzającego

Plusy profilu: aktualne treści związane z wydarzeniami odbywającymi się w POLIN, regularnie publikowane zdjęcia o wysokiej jakości robione przez odwiedzających muzeum.

 

Ten profil przypadnie do gustu szczególnie młodym ludziom zainteresowanym wielokulturowością i ciekawym, jak od środka wygląda praca w muzeum. Fotografie nie są, co prawda, tak dopracowane jak w przypadku MOCAK-u czy Muzeum Narodowego, ale nie o same zdjęcia chodzi – ważniejszy jest proces, w trakcie którego powstały.

kliknij: praca konserwatora zabytków – czyszczenie figury Matki Boskiej

 

Śledząc instagramowy profil Muzeum Etnograficznego w Warszawie, można zobaczyć, jak wygląda konserwacja zabytków, tworzenie wystaw czy wyjazdy badawcze.

kliknij: montaż wystawy „Biblia Pauperum – sztuka ubogich i wykluczonych”

Plusy profilu: regularnie aktualizowane treści, radość i optymizm bijące niemal z każdego posta.

 

Poza omówionymi wyżej profilami na Instagramie na uwagę zasługują moim zdaniem także Muzeum Neonów w Warszawie, Muzeum Współczesne we Wrocławiu, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Miasta Gdyni i dopiero powstające, ale już prężnie działające na Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku.

 

Zobacz również