Marlena Jałoszyńska

Gdzie szukać informacji o wydarzeniach kulturalnych?

Sprawdź, na których portalach warto szukać inspiracji i wiadomości na temat zbliżających się w twojej okolicy atrakcji. Poniżej przedstawiam trzy perspektywy: krakowską, małopolską i ogólnopolską.

KULTURA MAŁOPOLSKI

Co znajdziesz na stronie?

Informacje o wydarzeniach kulturalnych odbywających się w Małopolsce, podzielone na kategorie. Co ważne, serwis nie zapowiada jedynie imprez odbywających się w samym Krakowie, ale – jak sama jego nazwa wskazuje – przybliża też to, co dzieje się w mniejszych miastach województwa, i pokazuje inicjatywy tamtejszych ośrodków kultury.

Na kulturamalopolski.pl przeczytasz na przykład o organizowanym w Rabce-Zdroju tzw. Jarmarku w Muzeum, o nowatorskich koncertach, Herbatce u Zieleniewskich w Trzebini, tarnowskim Festiwalu Sztuki ArtFest czy wydarzeniach odbywających się w poszczególnych oddziałach Muzeum Tatrzańskiego.

Dużą zaletą Kultury Małopolski jest fakt, że może ją współtworzyć każdy, również ty. Jeśli więc chciałbyś, żeby ktoś przeczytał informację o wydarzeniach organizowanych przez ciebie lub instytucję, w której pracujesz, prześlij notę prasową i promujący wasz pomysł plakat na adres kulturamalopolski@mik.krakow.pl.

Ceny

Wstęp na większość polecanych w serwisie wydarzeń jest bezpłatny, zdarzają się także atrakcje płatne, ale ceny biletów zwykle nie przekraczają kilkunastu złotych.

Adres www

www.kulturamalopolski.pl

KARNET

Co znajdziesz na stronie?

O ile Kultura Małopolski skupia się przede wszystkim na regionie, to Karnet niemal w stu procentach poświęcony jest samemu Krakowowi.

Jeżeli szukasz informacji o wydarzeniach odbywających się w tym mieście, Karnet będzie dla ciebie skarbnicą wiedzy. Dowiesz się dzięki niemu o setkach różnych wydarzeń, będziesz mógł przeglądać informacje, wyszukując je za pomocą kilku kategorii i filtrów: rodzaju wydarzenia, miejsca, ceny biletów czy wieku zainteresowanych. Jeśli coś szczególnie cię zainteresuje, możesz dodać wydarzenie do ulubionych i w ten sposób stworzyć swoje prywatne kalendarium.

Karnet – oprócz strony internetowej – publikowany jest także w formie tradycyjnego, drukowanego magazynu ukazującego się raz w miesiącu. Korzystanie z witryny internetowej da ci szerszą perspektywę: przeczytasz nie tylko o najbliższych wydarzeniach, ale i tych organizowanych w ciągu całego roku. Magazyn w wersji papierowej poświęcony jest natomiast wyłącznie danemu miesiącowi. Obok obszernego kalendarium z podziałem na dni i typy wydarzeń znajdziesz w nim także artykuły na tematy związane z największymi krakowskim inicjatywami.

Ceny

Karnet nie selekcjonuje wydarzeń według kategorii cenowych. Jeśli jednak szczególnie interesuje cię właśnie ten aspekt, bez problemu zidentyfikujesz bezpłatne wydarzenia (w magazynie oznaczone są gwiazdką (*), a na stronie znajdziesz je, wybierając filtr „wstęp wolny”.

Adres www

http://karnet.krakow.pl/

Facebook

https://www.facebook.com/magazynkarnet/?fref=ts

Instagram

https://www.instagram.com/krakowfestivaloffice/

Wydanie papierowe

Magazyn dystrybuowany jest w krakowskich muzeach, instytucjach kultury, kawiarniach i kinach. Należy szukać go na początku każdego miesiąca.

KULTURA DOSTĘPNA

Co znajdziesz na stronie?

Po zapoznaniu się z dwoma portalami poświęconymi w znakomitej większości Małopolsce czas na poszerzenie horyzontów i poznanie strony, która poleca wydarzenia organizowane w całym kraju. Chodzi o wcale nie tak dawno stworzoną przez MKiDN Kulturę Dostępną.

W serwisie znajdziesz naprawdę sporo informacji o różnych wydarzeniach, ale uwaga: niestety dość trudno się po nim poruszać. Mimo to warto zajrzeć na tę stronę ze względu na liczbę i różnorodność polecanych imprez. Można je przeglądać według kilku kategorii (film, teatr, sztuka, muzyka i taniec, literatura, edukacja, dla dzieci) i sortować za pomocą filtrów, takich jak np. zakres dat czy udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Mankamentem portalu są dwie funkcje: automatyczna lokalizacja twojego położenia i dopasowanie do niego propozycji wydarzeń odbywających się w promilu 100 kilometrów. Mogą być one uciążliwe podczas próby znalezienia interesującego cię wydarzenia, dlatego najwygodniej wyłączyć oba filtry. Niestety zawężanie lokalizacji do promilu 100 kilometrów aktywuje się za każdym razem, gdy wpisujemy nowe miasto. Trzeba o tym pamiętać.

Oprócz różnorodnych wydarzeń strona poleca także ciekawe miejsca w poszczególnych regionach Polski oraz internetowe portale i aplikacje poświęcone szeroko rozumianej kulturze. Wśród rekomendowanych przez Kulturę Dostępną witryn znajduje się między innymi Polona, o której pisałam w artykule (tutaj link).

Ceny

Kultura Dostępna prezentuje wyłącznie wydarzenia darmowe bądź takie, na które bilet wstępu kosztuje mniej niż 20 złotych.

Adres www

www.kulturadostepna.pl

Facebook

https://www.facebook.com/KulturaDo

Marlena Jałoszyńska – absolwentka filologii polskiej z komunikacją społeczną. Zafascynowana turystyką kulturową, fotografią, mocą internetu i mediów społecznościowych. Na co dzień zajmuje się planowaniem internetowych kampanii promocyjnych, a także współprowadzi krakowską społeczność igersów – fanów fotografii mobilnej.

Zobacz również