Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych Święto Dzieci Gór

Człowiek jest światem cz. 1

 kamraci

Wtorek, 12 lipca 2016 roku, godzina 19.00. Zaraz zacznie się koncert gruzińsko-babiogórski. Na widowni mnóstwo dzieci. Są wyraźnie podekscytowane, nieustannie zagadują do siebie, przekrzykują się w ogólnej wrzawie. Sala pęka w szwach, chociaż wstęp nie jest darmowy. Atmosfera raczej swobodna, pozbawiona typowej dla wydarzeń kulturalnych oficjalności. Mimo niezobowiązujących strojów wyraźnie wyczuwa się szacunek publiczności do wykonawców. Dystans między widownią a występującymi jest też mniejszy niż zazwyczaj, bo wszyscy są tutaj „kamratami”.

 

Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych Święto Dzieci Gór odbywa się w Nowym Sączu od 1992 roku. Od początku realizowany jest przez zespół Małopolskiego Centrum Kultury Sokół. Spiritus movens przedsięwzięcia jest dyrektor MCK Antoni Malczak. Główna zasada organizacyjna od pierwszej edycji pozostaje niezmienna: festiwal trwa od niedzieli do niedzieli i bierze w nim udział dwanaście zespołów: sześć polskich i sześć zagranicznych, które prezentują swoje układy muzyczno-taneczne. Zespoły spędzają cały festiwalowy tydzień w tak zwanych parach kamrackich – Polacy z obcokrajowcami. Razem mieszkają, koncertują i zwiedzają.

Główne wydarzenia mają miejsce w Nowym Sączu – festiwal rozpoczyna uroczysta msza i prezentacja zespołów oraz symboliczne przekazanie przez prezydenta kluczy do miasta uczestnikom. Przez następny tydzień to oni będą nadawać rytm miastu. Następnego dnia zaczynają się „dni narodowe”, w czasie których na scenie występują wybrane pary zespołów. W 2016 roku poniedziałek był dniem chorwacko-lachowskim, środa bośniacko-spiskim i baskijsko-rzeszowskim, piątek rumuńsko-żywieckim, a sobota – ekwadorsko-podhalańsko-czeskim (w tym roku wyjątkowo w festiwalu wzięło udział trzynaście zespołów). Każdego ranka mieszkańcy Nowego Sącza mogą zobaczyć na scenie ustawionej na rynku głównym krótki program – zapowiedź wieczornego występu w hali widowiskowo-sportowej. W zależności od grupy jest to także okazja do zaprezentowania przez osoby towarzyszące zespołowi innych aspektów kultury jego regionu (np. kuchni czy rzemiosła). Czwartek jest wyjątkowy. To „dzień u polskich przyjaciół”. Pary kamrackie odwiedzają miejscowości i domy polskich uczestników. W pozostałe dni zespoły koncertują również w mniejszych miejscowościach regionu (Krynicy-Zdroju, Muszynie, Limanowej, Bieczu i Gródku nad Dunajcem). W tym samym czasie odbywają się międzynarodowe warsztaty dla instruktorów folklorystycznych, prowadzone przez doświadczonych ekspertów, które są okazją do wymiany doświadczeń.

Udział w Święcie Dzieci Gór jest formą nagrody dla najlepszych zespołów z Małopolski, a często także ze Śląska i Podkarpacia. Od kilku lat wielostopniowe eliminacje dla zespołów polskich odbywają się z rocznym wyprzedzeniem, jednocześnie organizatorzy korespondują z około 120–150 zespołami zagranicznymi, które przez internet przysyłają swoje programy do oceny. Festiwal w Nowym Sączu zyskał światową renomę – przyciąga niekonkursową i „kamracką” formułą. Nie przyznaje się nagród, każdy z zespołów otrzymuje jedyne w swoim rodzaju wyróżnienie z opisem tego, co międzynarodowemu jury szczególnie podobało się w jego występach. Pomimo wysokich wymagań – takich jak wiek uczestników (nie więcej niż 14 lat) czy akompaniament na żywo – i ostrej selekcji festiwal budzi coraz większe zainteresowanie na świecie.

Zobacz również